RECEPT: Tekvicová polievka na kokosovom oleji á la Kulau (s esenciou orientu)

Veru neveril som, ale stalo sa - po vyše roku aj pár mesiacoch som otestoval funkčnosť svojej rúry. A fungovala :)) .

Keďže vonku je už jeseň v plnom prúde, lístie lieta na všetky strany a spotreba čaju rastie, tak mi to nedalo a rozhodol som sa, že vyskúšam, ako sa hovorí "postaviť sa za sporák". Ten, kto ma pozná lepšie, tak vie, že je to celkom úsmevné rozhodnutie, ale tak je lepšie sa usmievať ako plakať, no nie?

Ale blog sa pomaličky buduje  a recepty tu budú mať svoje čestné miesto, či už "jedlové" alebo "nápojové". (btw. ďakujeme za veľký záujem o článok o kokosovom oleji)

Moje recepty si však budem pre istotu tagovať (označovať) špeciálnou kategóriou "ZVLÁDNE TO AJ MAREK" a pevne verím, že nejaký fanúšik, čo tomu dá LAJK, sa nájde :).

Len pre úplnosť - ja osobne sa snažím žiť esencialisticky a minimalisticky, takže odo mňa sa skôr budú dať čakať recepty jednoduché, minimalistické a ľahko spraviteľné s využitím čo najmenšieho počtu nástrojov - keďže ich veľa už v kuchyni ani nemám.

Takže toľko krátke "intro" a teraz sa poďme pozrieť na môj pred-halloweensky Tekvicovo-orientálny polievkový šmak á la Kulau. Inšpiroval ma veľmi šikovný pánko z Londýna - Keith Goddard, ktorého tekvicový recept som si troška upravil podľa svojho "korenistého jazýčka".

Potrebovať budeme tieto suroviny:

 • tekvica Hokkaido (klasická malo/veľká)
 • panenský kokosový olej
 • kardamom (mám veľmo chutný z Iránu)
 • sušené drvené chilli (detto Irán), ale možete mať aj svoje zo záhrady :))
 • cesnak (rozpučiť)
 • kokosová múka
 • kokosové mlieko (asi 150ml)
 • vývar (zeleninový, cca 850ml)
 • trochu škorice a tymiánu

A ideme na to:

 1. Najprv si uvarte chutný aromatický vývar (ja som použil klasiku - koreňovú zeleninu).
 2. Predhrejeme rúru na cca 180stupňov pána Celzia.
 3. Ošúpeme tekvičku, pokrájame na mesiačiky, kocky alebo čokoľvek 3D.
 4. Roztopte si asi 2 polievkové lyžice kokosového oleja a v miske ho zmiešajte s kardamomom (asi tretinu lyžičky), sušeným chilli (tiež tretinku), cesnakom a tou štipkou škorice a tymiánu.
 5. Tie tekvicovo-geometrické tvary zalejte týmto "medzinárodným" pácom (alebo ich potrite) - hlavne aby sa to dostatočne "napilo" a dajte do rúry zapiecť (asi na 35-40min). Prosto aby tekvica zmäkla. A pripravte sa na velice zaujímavú vôňu, čo sa bude rinúť bytom :).
 6. Po tej skoro trištvrte-hodinke vyberte túto voňavú nádheru z rúry a vložte do nejakej misy a rozmixujte do jemna.
 7. Toto "jemné" zalejte vývarom - mixujte opäť a prilievajte kokosové mliečko.
 8. A teraz na scénu príde kokosová múka (ono ja som ju tam inak ani neplánoval, ale pripadala mi tá polievka celkom riedka, tak že však čo sa budem zdráhať - vyskúšam). Na druhú stranu ja nič iné na zahustenie ani doma nemám...No a predstavte si, že to veľmi dobre zapasovalo spolu a veru - chutilo mi :)
Tekvicová polievka á la Kulau

 

Komentáre

0 komentáre

Napíš komentár

Komentáre sú schvalované